New Hires

Congratulations to all the folks on this list. If you have also been hired, please let me know at bridgewater@pacificu.edu and I will add your name to the list. Recent additions to the list are highlighted by bold text.


2014-15 SCHOOL YEAR

Limor Geisler - Beaverton, OR (Advanced Math, International School of Beaverton 7/14)

JoLynn Sargent - Forest Grove, OR (Forest Grove High School 7/14)

Geoff Odin - Woodland, WA (Woodland Middle School 6/14)

Jamila Osman - Beaverton, OR (HS Language Arts, Beaverton High School 6/14)

Ann Marie Caplan - Beaverton, OR (Kindergarten, Oak Hills Elementary School 6/14)

Ryan Hossner - Beaverton, OR (HS Science, Merlo Station High School 6/14)

Mallory Cruickshank - Hillsboro, OR (1st/2nd grade, Farmington View Elementary 6/14)

Fleur Frascella - Hillsboro, OR (MS Language Arts, Brown Middle School 6/14)

Alissa Nergaard - Beaverton, OR (1st/2nd grade, Springville K-8 6/14)

Justin Denham - Beaverton, OR (HS Social Studies/HS Government, Westview High School 6/14)

Brittany Hartmann - Yamhill, OR (HS Science/Auto Shop, Yamhill-Carlton High School 5/14)

Keith Mayo - Banks, OR (HS Algebra/AP Calculus, Banks High School 5/14)

Kawika Boro - Toledo, OR (K-12 Music, Toledo School District 5/14)

2013-14 SCHOOL YEAR

Max Price - Salem, OR (HS English, North Salem High School 12/14)

Amy Garrison - Salem Keizer, OR (LRC Teacher, Cummings Elementary School 12/13)

RubyDawn Lyman - Hillsboro, OR (Evergreen Middle School 12/13)

Shane Robinson - Astoria, OR (SPED Teacher, Astoria High School 11/13)

Jenna Murphy - Virginia Beach, VA (PALS instructor, Newtown Elementary 10/13)

Tara Velarde - Portland, OR (Pacific Youth Choir, Oregon Music Academy and Ethos Music Center 10/13)

Jennifer Hovda - Gaston, OR (1st/2nd grade, Gaston Elementary 9/13) 

Carey Carr, Portland, OR (2nd Grade, Gilbert Park Elementary 9/13)

Anna Puskas - Portland, OR (GoodTime Chinese School 9/13)

Christine Johnston - Forest Grove, OR (3rd Grade, Joseph Gale Elementary 9/13)

Christian Betz - Kotzebue, AK (HS Special Education 8/13)

 Sarah Foltz - Tigard, OR (Science, Fowler Middle School 8/13)

Paige Jensen - Forest Grove, OR (IA, Forest Grove High School 8/13)

Heather Bullock - Beaverton, OR (Highland Park Middle School 8/13)

Diann Espinoza - Beaverton, OR (Arco Iris Spanish Immersion School 8/13)

Krystal Chitwood - Woodburn, OR (WeBSS 8/13)

Jenny McDaniel - Neskowin, OR (Neskowin Valley School 8/13)

Kenna Emerson - Newberg, OR (Mountain View Middle School 8/13)

Sierra Skibowski - Tacoma, WA (Sheridan Elementary 8/13)

Alex Furstenberg - Beaverton, OR (Aloha-Huber Park 8/13)

Catherine Tardiff - Waldport, OR (Waldport High School 8/13)

TimiSue Abbott - Hillsboro, OR (Farmington View Elementary - ERC Teacher 7/13)

Kellie Takamori - Honolulu, HI (Kalakaua Middle School 7/13)

Andrina Ramos - Haleiwa, HI (Sunset Beach Elementary School 7/13)

Andrew Gallagher - Newberg, OR (Mountain View Middle School 6/13)

Mira Starr - Alaska (Kotlik School / Lower Yukon School District 6/13)

Ben Los - Colorado Springs, CO (Classical Academy 6/13)

Ben Finch - Salem, OR (HS Social Studies 6/13)

Russ Sanders - Nestucca, OR (Special Education - Nestucca Valley Jr/Sr High School 5/13)

Stacy Anderson - Arizona (5/13)

Cory Arashiro - Hillsboro, OR (Substitute Teacher 4/13)

2012-13 School Year

Michael Thomas - Hillsboro, OR (Liberty High School 2/13)

Max Price - Bend, OR (MS Social Studies & PE 12/12)

Laura Lopez - Europe (Substitute Teacher 10/12)

Morgan Elliott - Hillsboro, OR (Substitute Teacher 9/12)

Max Price - Salem, OR (Substitute Teacher 9/12)

Natalie Getchell - Odessa, TX (MS Science 9/12)

Javier Perez - Portland, OR (Art 9/12)

Alicia Brown - Portland, OR (Academic Support 9/12)

Jessica Duggan - Portland, OR (Portland Jewish Academy 8/12)

Tifinie Hadley - Prineville, OR (K-5 Math, Reading, Writing, Social/Emotional Development Study Skills 8/2012)

Aimee Rasmussen - Oregon Virtual Education (HS English 8/12)

Cassie Holliday - Gresham, OR (HUB Classroom 8/12)

Dawn Alghren - West Linn, OR (Resource SPED 8/12)

Michael Borreggine - Hillsboro, OR (Life Skills/Community Transition Program 8/12)

Mandy Stahl - Dayton, OR (Resource SPED 8/12)

Chandra Randolph - Vancouver, WA (Special Education 8/12)

Tana Wakayama - China/International (MS/HS Japanese 8/12)

Ben Stern - Newberg, OR (HS Language Arts 8/12)

Amanda Rhodes - Qatar/International (ECE/ELEM 8/12)

Ruby Dawn Lyman - Utah (MS Language Arts 8/12)

Heather Bullock - Hillsboro, OR (8/12)

Catherine Tardif - Oregon Virtual Education (Math 8/12)

Eric Andrews - Community Action Head Start (8/12)

Sean Morrison - Beaverton, OR (MS/HS Engineering Technology 8/12)

Eryn Meinhart - McMinnville, OR (MS Science 8/12)

Cherice Cochrane - Salem, OR (2nd Grade Dual Language 8/12)

Rebecca Gomez - Woodburn, OR (HS Math 8/12)

Alan LaDuca - Salem, OR (HS Math 8/12)

Mary Lemhouse - Eagle Point, OR  (HS Social Studies 8/12)

Emily Lux - Hillsboro, OR (Language Arts LRC 8/12)

Cory Edmonds - Vancouver, WA (MS Language Arts & Social Studies 7/12)

Nicole Long - McMinnville, OR (Math 7/12)

Rachel Beck - Redmond, OR (HS Band & Choir 7/12)

Tina Gearhart - Salem, OR (Life Skills Teacher 7/12)

Lilia Lee - Hillsboro, OR (HS English 7/12)

Tristin Jarmer - Salem, OR (5th Grade Dual Language 7/12)

Jeff Waters - Portland, OR (Language Arts/Social Studies 7/12)

Greg Chambers - Phoenix, Arizona (MS Math 7/12)

Kellen Peters - Lebanon, OR (PE Teacher/Athletic Director 7/12)

Lacey Chong - Forest Grove, OR (ELC/Kindergarten 6/12)

Carey Carr - Portland, OR (Preschool 6/12)

Katelyn Waggoner - Gaston Jr./Sr. High School (MS/HS Language Arts 6/12)

Tara Connelly - Framingham, MA (MS Math 6/12)

Caitlin Nichols - Ontario, OR (MS Science 6/12)

Kellie Perez - Hillsboro, OR (Dual Language / MS Language Arts 6/12)

Emile Cole - Hillsboro, OR (Preschool 6/12)

Ashley Wayne - Community Action Head Start (5/12)

Yinyin Ni - Vancouver, WA (3rd grade 5/12)

Raina Kahanu-McNeeley - Pago Pago, American Samoa (6th grade 5/12)

Ryan Hossner - Tuluksak, AK (HS Science 4/12)

 

2011-12 School Year

Kristina Brenneman (Forest Park Elementary School)

Kaisa Phillips - Sunridge Middle School

Mandy Stahl - Gervais High School

Jennifer Olaf Hancock - Christ Lutheran School

Karen Benson - St. Helens High School

Jennifer Keene - Hillsboro High School

Ransford “JR” Rogers – Three Rivers School District

Shannon McIntyre – St. Helens High School

Diann Espinosa – North Salem High School

Kristin Dung – Mid Pacific Institute – Hawaii

Mallory Goldammer – Community Action Head Start

Jill (Peer) Katsufrakis – Community Action Head Start

Dale Blem (Brown Middle School)

Katherine Wehrley (Forest Hills Elementary School)

Michaela Balkus (Klamath Union High School)

Melissa Shell (Hillsboro High School)

Amanda Bautista (Health Science High School)

Mark Hewitt (REAL Prep Charter Academy)

Stephanie Vanoudenhaegen (Patterson Elementary School)

Jennifer (Fojas) Youngblood (Phyllis Bodel ELC - Yale University)

Andrea Brock (Hillsboro High School)

Bianca Shedd (Stoller Middle School)

Brandon Smith (Athey Creek Middle School)

Chelsea Murray (Phoenix Charter School)

Orissa Burghard (Ione High School)

Katie Sullivan (Laurel Ridge Middle School)

Lisa Crippen (Portland Community College)

Keri Poff (Hillsboro High School)

Nathan Lowe (Utah)

Rebecca Rosen (Ridgefield High, Washington)

Lisa Privette (Mt. View MS, Newberg)

 

2010-11 School Year

Kristina Brenneman (Oregon Episcopal School)

Yvonne Norman (South Meadows Middle School)

Natalie Walker (Evergreen Middle School)

Brittany Heath (Beaverton School District)

Shayna Halbach (Mt. View Middle School)

Owen Duffy (Harrison Park K-8)

Angel Gonzalez (Alder Elementary)

Dustin O'Donnell (Tualatin High School)

Candace Smith (Stoller Middle School)

Sandy Maines (West Union Elementary)

Linda Rua (Reynolds High School)

Michelle Potter (Walker Middle School)

Bethany Mevis (Beaverton School District)

Nikole Draper (Beaverton School District)

Zoe Godsey (Patterson Elementary)

Szabolcs Sudy (Newberg High School)

Nardy LaPorte (Arco Iris Spanish Immersion School)

Matthew Pollard (Thermopolis High School)

Kyle Tolzman (Aloha High School)

Caleb Harrison (Guillen Middle School)

Joe Green (South Medford High School)

Laurel Black (Stayton High School)

Steve Mills (Aloha High School)

Heather Canapary (Banks Junior High / Banks High School)

Julia Gammons (Chinook Elementary)

Jennifer Keene (Sunset High School)

Brendan Kelly (Patterson Elementary)

Christina Modolo (Beaverton School District)

Sarah Lorence (Nike Child Development Center)

Mandi Feucht (Bethany Elementary)

Rosemary Tyson (Obsidian Middle School)

Kate Crocker (Cottonwood)

Joni Hedman (West TV Elementary)

Shannon Brahmer (Sumpter Elementary)

Meghan Luttrell (Metropolitan School Frankfurt - Germany)

John King (Findley Elementary)

Dan Rott (Tualatin High School)

Lauren Shick (Springville K-8)

Neil Varble (Coweeman Middle School)

Angie McVay (International School of Beaverton)

Terra Cavolo (Tom McCall Upper Elementary)

Nikki Hurtado (Health and Science High School)

Renee Tuski (Tom McCall Upper Elementary)

Patrick Jordan (Central Oregon Intergovernmental Council)

Brenda Lindsay (Tom McCall Upper Elementary)

Jennifer Gonnuscio (Banks Junior High)

Lilia Lee (Banks High School)

Katie Holt (Westgate Christian School)

Tiffany Hedger (Corbett)

Lukian Efseaff (Thurston Middle School)

Hillary Flood (West Gresham Elementary)

Marianne Monson (Portland Community College)

Suzanne Marchello (Warrenton High School)

Kristen Jones (Banks Elementary)

Becky Tengs (Forest Grove Community School)

Lisa Privette (Sherman Jr. Sr. High School)

Danny Harris (Banks Junior High School)

Aubrey Case (Our Lady of the Lake, K-8)

Jordan Osborn (Mapleton High School)

Brittney Gantenbein (Hilda Lahti Elementary)

Benjamin Fong (W.L. Henry Elementary)

Emilee Naik (International College Beirut)

Anil Naik (International College Beirut)

Heather Douglas (Gwangyang Jecheol Middle School, South Korea)

Amy Cleveland (Rosedale Elementary)

Jody Jones (Aloha High School)

Sophie Waddington (Cornelius Elementary)

Chelsea Cook (Barnes Elementary)

Tara Wallace (Salem-Keizer School District)

Trevor Arsenault (Fremont Elementary)

Julie Steele (Beaverton High School)

Whitney Snipes (Colegio Bilingüe Nuevo Mundo, Ecuador)

Denise Peterson (Glencoe High School)

Trevor Brown (Duniway Middle School)

Samantha Klumph (Century High School)

Amy Wildenberg (Milliken Community High School, Los Angeles)

Jeremy Vernon (Dunniway Middle School)

Emily Sampson Pogue (Hiteon Elementary School)

Omar Arguelles (Five Oaks Middle School)

Sarah Manuel (Springville Elementary)

Ashley Sheridan (Young Children's Day Treatment Center)

Jessi Shoemaker (Mt. Spokane High School, Washington)

Bryan Crawford (Snow College, Utah)

Lisa Dailey (St. Helens High School)

Charnae Little (Jewell Elementary School)

Joe Shindler (DeLaSalle North High School)


Posted by Jennifer Bridgewater (bridgewater@pacificu.edu) on Aug 30, 2011 at 10:06 AM

Review/Edit in CANS

Share This Article
Facebook
del.icio.us
rss logo Subscribe to Feed
Related Pages
Wednesday Weekly II (Forest Grove Campus)